Hayvan Resimleri – 196 – Baykuş – Animal Pictures – Owl
Baykuş, Owl
Filename
Hayvan_Resimleri_Animal_Pictures_00000196_Baykus_Owl.jpg
Views
67
Like
File size
156 KB
Resolution
1920 x 1080


Baykuşlar hakkında

Başları büyük ve tüylüdür. Kuyrukları kısa olmakla beraber, kanatları enli ve uzundur. Bir kısmının kanat açıklığı, bir adam boyuna ulaşır. Serçe kadar küçük olanları da vardır. Gagaları kıvrık, pençeleri keskin, kanca tırnaklı ve döner parmaklıdır. Kuvvetli pençeleri adeta avına kenetlenir.


“Al purple” yani “mor ışık görüntüsüne” sebep olan kimyasal bir madde bulunur. Rod hücreleri, en küçük bir ışığı bile kimyasal bir sinyale çevirirler. Böylece insanın sadece bir ışık parıltısını fark ettiği yerde baykuş buradaki cismi bütün teferruatı ile görür. Bütün kuşlarda üst göz kapağı alttakine geldiği halde baykuşlarda olay tersinedir. Mavi rengi görebilen tek kuş türüdür.


Baykuşların görme ve işitme kabiliyetleri son derece hassastır. Çok az ışıkta avlarını yakalayabildikleri gibi, zifiri karanlıkta da işitme duyularıyla yerini tespit ederek yakalarlar. Kulakları, en küçük hışırtıyı işitebilecek duyarlıktadır. Hassas kulaklarıyla, gecenin sessizliğinde uçan pervanenin kanat sesini veya bir tohumun çiğnenişini, hatta tam sessizlikte düşen iğnenin sesini bile işitebilirler.

Baykuş türleri nelerdir ?
Puhu Baykuşu
Alaca Baykuşu
Kulaklı orman Baykuşu
Bataklık Baykuşu
Cüce Baykuşu
Kukumav Baykuşu
Seylan Baykuşu
Peçeli Baykuş


Önceki sayfa
Sonraki sayfa
Benzer Resimler